Czy zamawiający może wyznaczyć kryterium oceny ofert polegające na dysponowaniu ogólnie znanymi i powszechnie stosowanymi certyfikatami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W postępowaniu na usługę kompleksowego utrzymania ciągłości druku wraz z dzierżawą nowych urządzeń prowadzonym na podstawie art. 275 pkt 1 nowego PZP zamawiający planuje jako jedno z kryteriów oceny ofert przyjąć kryterium jakościowe - udokumentowanie powszechnie znanymi, stosowanymi, wdrażanymi certyfikatami poświadczającymi stosowanie i przestrzeganie norm dotyczących jakości prowadzenia usług serwisowych w odniesieniu do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych ogólnie oraz będących przedmiotem dzierżawy w szczególności, jakości w udzielaniu wsparcia dla klienta (użytkownika), bezpieczeństwa informatycznego i bezpieczeństwa informacji w zakresie polityki bezpieczeństwa, organizacji bezpieczeństwa informacji, zarządzania aktywami, bezpieczeństwa zasobów ludzkich, bezpieczeństwa fizycznego i środowiskowego, zarządzania systemami i sieciami, kontroli dostępu, pozyskiwania, rozwoju i utrzymania systemów informatycznych, zarządzania incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji, zarządzania zmianą i ciągłością działania, a w efekcie skuteczne stosowanie modelu procesowego Planuj – Wykonaj – Sprawdź – Działaj. Wykonawca otrzyma odpowiednią liczbę punktów, kiedy wykaże się, np.: minimum trzema / dwoma / jednym ogólnie znanymi i powszechnie stosowanymi certyfikatami.

Czy można zastosować wskazane rozwiązanie jako kryterium oceny ofert?

Jeśli nie, to czy zamawiający może żądać wykazania się przez wykonawcę ww. certyfikatami w kontekście warunków udziału w postępowaniu?

Czy mogą one stanowić przedmiotowe środki dowodowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX