Czy zamawiający może wyrazić zgodę na wniesienie zabezpieczenia w pieniądzu i potrącanie reszty zabezpieczenia z należności za częściowo wykonane usługi, jeżeli w SWZ zawarł zapis, że w przypadku wniesienia zabezpieczenia w pieniądzu wykonawca wpłaca je na okres trwania umowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający ma zamiar zawrzeć umowę na 10 lat. W SWZ zawarł informację zgodnie z art. 452 ust. 8 p.z.p., iż jeżeli zabezpieczenie będzie wniesione w pieniądzu wnosi się je na cały okres realizacji zamówienia, tj. na 10 lat. Zabezpieczenie w innej formie wnosi się na okres nie krótszy niż 5 lat, z jednoczesnym zobowiązaniem się wykonawcy do przedłużenia zabezpieczenia lub wniesienia nowego zabezpieczenia na kolejny okres. Wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę wystąpił z wnioskiem o wyrażenie zgody na wpłatę 30% zabezpieczenia w pieniądzu i potrącanie reszty zabezpieczenia z należności za częściowo wykonane usługi, zgodnie z art. 452 usta. 4 i 5 p.z.p.

Czy zamawiający może wyrazić zgodę na wniesienie zabezpieczenia w formie opisanej w art. 452 ust. 4 i 5 p.z.p., skoro w SWZ zawarł zapis, że w przypadku wniesienia zabezpieczenia w pieniądzu wykonawca wpłaca je na okres trwania umowy, tj. 10 lat?

Czy zapisy art. 452 ust. 4 p.z.p. należy zastosować do umów do 5 lat, a w przypadku, gdy umowa przekracza 5 lat nie ma takiej możliwości i stosujemy tylko art. 452 ust. 8 p.z.p.?

Czy nie wyrażenie zgody na potrącenie zabezpieczenia z należności wykonawcy (wynagrodzenia) musi zawierać uzasadnienie, stosowną argumentację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX