Czy zamawiający może wszcząć postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w przypadku, gdy nie posiada zabezpieczonych środków w planie finansowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można ogłosić postępowanie przetargowe z terminem realizacji zadania w roku przyszłym (i wydatkowania środków w roku przyszłym), jeśli samorządowa jednostka organizacyjna posiada środki finansowe wyłącznie w roku bieżącym i dopiero planuje wywołać na tę okoliczność stosowną uchwałę o ustanowieniu środków niewygasających dla przedmiotowego zadania o której mowa w art. 263 ustawy o finansach publicznych?

Jeśli nie, proszę wskazać na poprawną kolejność działań w zakresie: podpisania wniosku o udzielenie zamówienia publicznego do wydziału zamówień publicznych (jaki termin realizacji tutaj wskazać – tegoroczny, czy przyszłoroczny), ogłoszenie przetargu (jaki termin realizacji wskazać – tegoroczny, czy przyszłoroczny), podjęcie uchwały o ustanowieniu środków niewygasających, wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy z wykonawcą?

Czy w art. 263 ust. 3 pkt 1 i 2 należy czytać łącznie, czy niezależnie – rozdzielnie?

Na jakim etapie należy wykazywać wydatki związane z realizacją umów w sprawie zamówienia publicznego?

Czy wniosek o ogłoszenie postępowania będzie już tym elementem (czy data realizacji może uwzględniać wydatkowanie z przyszłorocznego budżetu)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX