Czy zamawiający może rozwiązać umowę na dostawę gazu z powodu zbyt wysokiej ceny i wybrać nowego wykonawcę, jeśli umowa wciąż obowiązuje?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andała-Sępkowska Justyna
Odpowiedzi udzielono: 4 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający ze względu na wysokie ceny chce rozwiązać umowę na dostawę gazu. Umowa została zawarta w listopadzie 2022 r. w wyniku przetargu nieograniczonego z okresem obowiązywania na 2 lata: 2023 i 2024. Przetarg organizowała gmina dla siebie i jednostek podległych. Ze względu na to, że zapisy umowy nie pozwalają na zmianę wynagrodzenia, zamawiający chce skorzystać z art. 4j ust. 3a i 4 p.e. - odbiorcy końcowemu przysługuje prawo wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony/nieoznaczony z powodu zmiany sprzedawcy paliwa gazowego.

Jakie są możliwości wybrania nowego wykonawcy, gdy umowa obowiązuje?

Czy zamawiający może wybrać nowego wykonawcę w trybie wolnej ręki lub w innym, który pozwoliłby na szybką zmianę wykonawcy?

Czy gmina musi ponownie robić postępowanie dla siebie i jednostek podległych?

A może każda jednostka mogłaby zrobić postępowanie samodzielnie (są to jednostki budżetowe i mają samodzielność finansową) według właściwej procedury ustalonej według wartości zamówienia?

Gmina nie posiada regulaminu zamówień, który reguluje udzielanie zamówień w imieniu jednostek podległych, a decyzje o wspólnym przeprowadzaniu postępowań są rozpatrywane w odniesieniu do konkretnego postępowania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX