Czy zaliczenie wierzytelności do KUP, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT, zostało dokonane przez wierzyciela prawidłowo?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. (zwana dalej "Wierzycielem") zawarła umowę sprzedaży towaru z inną spółką z o.o. (zwanej dalej "Dłużnikiem"). Z uwagi na brak płatności części należności za sprzedany towar, Wierzyciel uzyskał nakaz zapłaty na resztę nieuregulowanej wierzytelności w postępowaniu nakazowym. Nakaz został opatrzony klauzulą wykonalności.

Wierzyciel w 2012 r. zawarł z Dłużnikiem ugodę, na podstawie której Dłużnikiem zobowiązał się do spłaty reszty wierzytelności w ratach. Osoba fizyczna (zwana dalej "Poręczycielem", jest prokurentem Dłużnika i jednym z jej udziałowców) udzieliła poręczenia spłaty wierzytelności.

Wierzytelność do chwili obecnej nie została uregulowana w całości. Dłużnik zaprzestał spłaty wierzytelności. Spłaca ją ratami Poręczyciel.

Wierzyciel przedmiotową wierzytelność w części dotychczas nieuregulowanej, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT, w listopadzie 2018 r. zaliczył do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ ta wierzytelność uprzednio była zarachowana do przychodów należnych i jej nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności Dłużnika, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.

Czy zaliczenie do KUP przedmiotowej wierzytelności w części nieuregulowanej, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT, zostało dokonane przez wierzyciela prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX