Czy zakup do majątku osobistego ogranicza windykację faktury?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Habryn-Chojnacka Ewa
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy faktura VAT podpisana przez strony reprezentujące spółki, gdzie "A" to nabywca a "B" to sprzedawca, może być uznana za zawartą umowę pośrednictwa pomiędzy tymi spółkami, gdy ustawa zastrzega formy pisemnej pod rygorem nieważności? Czy faktura przekazana i podpisana przez "A" i "B" zaraz po przeniesieniu własności nieruchomości może być na podstawie art. 179b pkt 1 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 r. poz. 2204 z późn. zm.) dowodem na dostarczenie usługi pośrednictwa?

Podstawą faktury jest "Usługa Pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości". W wersji pierwotnej prawidłowo opisano sekcję "Nazwa towaru lub usługi". Nabywcą nieruchomości miała być Spółka "A". W dniu aktu notarialnego Prezes spółki "A" oświadczyła, że nabywa lokal do majątku osobistego. Po akcie sprzedaży, na przekazanej zarządowi "A" fakturze, Prezes zażyczyła zamieszczenie w sekcji faktury Nabywca - danych spółki "A" którą reprezentuje. W sekcji "Nazwa towaru lub usługi" zażyczyła zmiany nazwy usługi na "Usługa pośrednictwa w najmie powierzchni usługowej". Zmiany opisane wyżej uzasadniła ujęciem faktury w księgach rachunkowych spółki "A" w celu odliczenia VAT i CIT. Cały proces uzgodnień warunków transakcji odbywał się za pośrednictwem służbowego adresu e-mail spółki "A". W chwili obecnej Prezes zażyczyła sobie wystawienia nowej faktury za usługę na osobę fizyczną, która nabyła lokal. Mam uzasadnione obawy, że faktyczną intencją zmiany nabywcy usługi na fakturze jest utrudnienie procesu windykacji. Przygotowujemy spółce "A" fakturę korygującą, która opisze rzeczywiste zdarzenie gospodarcze zamiast "pozornego".

Jak uzasadnić "przyczynę korekty" by nie ograniczyć cywilnoprawnej podstawy do windykacji (rzeczywistą "przyczyną korekty" była bardzo wyrafinowana presja sugerująca, że bez tych zmian faktura nie zostanie podpisana)? Czy zakup do majątku osobistego ogranicza windykację tej faktury od spółki "A"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX