Czy zakład X powinien wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na przebudowę zbiorników, czy też powinien wystąpić z wnioskiem o legalizację urządzeń wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2018 r. organ udzielił zakładowi X pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych - 3 zbiorników rozsączających (określając w tym pozwoleniu ich lokalizację i parametry) oraz na usługę wodną - odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych ujętych w system kanalizacji deszczowej do tych urządzeń wodnych. W trakcie realizacji inwestycji nastąpiły zmiany projektowe, w ramach których zakład X zmienił lokalizację i parametry ww. urządzeń wodnych (inne wymiary zbiorników, inna średnice wylotów do tych zbiorników). Urządzenia wodne wykonane zostały zatem niezgodnie z postanowieniami pozwolenia wodnoprawnego. Ponadto w związku ze zmianą rozwiązań projektowych zmieniła się powierzchnia zlewni, z której zakład X odprowadzać będzie wody opadowe.

W jaki sposób należy uregulować stan formalnoprawny urządzeń wodnych - zbiorników rozsączających?

Czy zakład X powinien wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na ich przebudowę, czy też powinien wystąpić z wnioskiem o legalizację ww. urządzeń wodnych w trybie art. 190 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod.?

W jaki sposób zakład powinien uregulować kwestię pozwolenia wodnoprawnego w zakresie opisanej powyżej usługi wodnej?

Czy zakład X powinien zatem wystąpić o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia z 2018 r. w części/w całości i wystąpić o nowe pozwolenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX