Czy zakład prowadzący instalację objętą pozwoleniem zintegrowanym, w którym wskazano inny sposób odprowadzenia ścieków przemysłowych, powinien wystąpić z wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 2 grudnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zakład prowadzący instalację objętą pozwoleniem zintegrowanym, w którym wskazano inny sposób odprowadzenia ścieków przemysłowych, powinien wystąpić z wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego? Podmiot dla instalacji do uboju zwierząt o zdolności przetwarzania ponad 50 ton masy ubojowej na dobę w 2009 r. uzyskał pozwolenie zintegrowane. W wyniku pracy instalacji powstają ścieki przemysłowe oraz ścieki bytowe. Ścieki przemysłowe powstają z procesów zachodzących w instalacji IPPC oraz w rzeźni. Ilość wytwarzanych ścieków określona została przez inwestora na 68,4 m3. Ścieki - zarówno przemysłowe, jak i bytowe - nie są oczyszczane na terenie zakładu, lecz gromadzone są w zbiornikach o pojemności 140 m3 i wywożone wozami asenizacyjnymi na oczyszczalnię ścieków na podstawie umów z zakładem wodociągów i kanalizacji. W 2014 r. zakład uzyskał sektorowe pozwolenie wodnoprawne na wprowadzenie ścieków przemysłowych do kanalizacji. Obecnie zakład planuje wybudować własną oczyszczalnię ścieków i wprowadzić te ścieki do wód.

Czy podmiot może wystąpić o wygaszenie pozwolenia wydanego w 2014 r. i złożyć wniosek o pozwolenie na odprowadzenie ścieków do wód i wykonanie wylotu?

Czy raczej będzie to istotna zmiana w instalacji i powinien również wystąpić o zmianę pozwolenia zintegrowanego w zakresie zmiany sposobu odprowadzenia ścieków? Jaką procedurę tutaj zachować?

Czy podmiot powinien zwrócić się najpierw, zgodnie z art. 214 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., do organu (starosty) o uznanie, czy jest istotna zmiana?

Należy nadmienić, że w samej instalacji IPPC nic się nie zmienia.

Zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym wody opadowe odprowadzane były do wód i podmiot posiadał pozwolenie wodnoprawne, a w 2012 r. wydane było nowe ze względu na zwiększenie ilości ścieków opadowych. Obecnie podmiot ponownie zwiększa ilość tych ścieków.

Czy dokonać to pozwoleniem sektorowym?

W jakiej kolejności dokonać zmian?

Czy można najpierw wydać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do wód, a potem zmienić zintegrowane, czy odwrotnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX