Czy zakład powinien wystąpić o zmianę zezwolenia na wytwarzanie odpadów wydanego na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład wodociągów i kanalizacji (samorządowy zakład budżetowy) posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją oczyszczalni ścieków i obiektów towarzyszących, które zostało wydane w 2011 r. na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach - dalej u.o. z 2001 r. Pozwolenie to uwzględnia wszystkie rodzaje odpadów wytwarzanych przez wytwórcę (także spoza instalacji np. z laboratorium, biur oraz innych instalacji, które aktualnie nie wymagają pozwolenia np. kotłownia), nie określa NIP-u, REGON-u posiadacza odpadów, nie określa podstawowego składu chemicznego i właściwości wytwarzanych odpadów, nie wskazuje sposobów zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczania ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko. Zgodnie z art. 231 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o., niniejsze pozwolenie zachowuje ważność na czas, na jaki zostało wydane. Aktualnie zakład przekształcił się w jednoosobową spółkę gminy jako sp. z o. o. W związku z tym spółka na podstawie art. 189 ust. 2 p.o.ś. wystąpiła o zmianę pozwolenia w zakresie oznaczenia prowadzącego instalację przy zachowaniu warunków dotychczasowego pozwolenia.

Czy spółka powinna zmienić decyzje w zakresie rodzajów odpadów pochodzących wyłącznie z instalacji, która wymaga pozwolenia i określenia składu chemicznego oraz właściwości odpadów?

Jeśli tak, to w jakim zakresie należy wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, który nie uwzględnia wymagań wynikających z art. 184 ust. 2 i ust. 2b p.o.ś.?

W jakiej wysokości należy pobrać opłatę skarbową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX