Czy zakład obliczając emisję całkowitą na podstawie zużycia materiałów i danych z kart charakterystyki, musi wykonywać coroczne pomiary emisji na dachu, celem udowodnienia dotrzymania standardów emisyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z zapisami posiadanej decyzji na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza Zakład ma obowiązek corocznej weryfikacji dotrzymywania standardów emisyjnych (załącznik 10 rozporządzenia Ministra Klimatu z 24.09.2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów - dalej r.s.e.i. tabela 1, lp.11). Zgodnie z r.s.e.i. dotrzymywanie standardów emisyjnych sprawdza się na podstawie pomiarów wielkości emisji LZO i rocznego bilansu masy, stosując odpowiednie wzory. Pierwsze pomiary, dokonane po uruchomieniu instalacji wykazały dotrzymanie standardów emisyjnych. Zakład posiada 11 emitorów z różnych podprocesów, m.in. malowanie, dosuszanie, mieszalnik w magazynku. Zarówno wydajność wentylatorów, emisja, jak i czas pracy są różne dla większości z nich. Emisja LZO w procesie nie wymaga stosowania urządzeń oczyszczających, więc zapisy dotyczące okresowych pomiarów emisji LZO zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 7.09.2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji – dalej r.p.w.e. nie obowiązują.

Czy zakład, który prowadzi bilans LZO, obliczając emisję całkowitą na podstawie zużycia materiałów i danych z kart charakterystyki, musi wykonywać coroczne pomiary emisji na dachu, celem udowodnienia dotrzymania standardów emisyjnych?

Czy wymagane są pomiary dla wszystkich 11 emitorów, łącznie z emitującymi śladowe ilości LZO, czy też wystarczy wykonać pomiar najbardziej obciążonego źródła i odnieść wyniki do pozostałych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX