Czy zakład może wydzielić na swoim terenie zakładową, wewnętrzną myjnię samochodów dostawczych i myć te pojazdy na terenie zakładu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład X zajmuje się naprawą pojazdów dostawczych. Po zakończonych pracach naprawczych zakład chciałby myć te pojazdy z zastosowaniem albo środka myjącego oraz wody z karchera albo samej wody z karchera na terenie utwardzonym, niezadaszonym. Teren ten jest wyposażony w zorganizowany system zbierania wody opadowej - kratki ściekowe i separator węglowodorów ropopochodnych. Podczyszczona woda opadowa trafia następnie do szczelnego zbiornika odparowującego, zatem nie ma odprowadzania wód opadowych do środowiska. W regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie napisano: - mycie oraz naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami samochodowymi dopuszcza się przy zachowaniu następujących zasad: a) dopuszcza się mycie poza myjniami samochodowymi wyłącznie samochodów osobowych; b) mycie pojazdów należy przeprowadzać w sposób nie uciążliwy dla posesji sąsiednich; c) ścieki powstające przy myciu pojazdów należy odprowadzać do kanalizacji sanitarnej bądź szamb; niedopuszczalne jest odprowadzanie ich bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, cieków i zbiorników wodnych;

Czy przy ww. zapisach regulaminu zakład może wydzielić na swoim terenie zakładową, wewnętrzną myjnię samochodów dostawczych i myć te pojazdy na terenie zakładu?

Czy powstałe ścieki z mycia mogą być odprowadzane razem z wodami opadowymi do zbiornika odparowującego?

Czy w ogóle dopuszczalne jest mycie pojazdów firmowych na terenie utwardzonym zakładu, a następnie odprowadzanie powstałych ścieków do zbiornika odparowującego wodę opadową (nawet gdyby nie było takich jak ww. zapisów w regulaminie utrzymania czystości)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX