Czy zakład może starać się o odroczenie kary za brak prowadzenia badań jakości ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

WIOŚ prowadzi postępowanie w sprawie nałożenia kary za brak badania ścieków oczyszczonych z własnej oczyszczalni ścieków zakładu przemysłowego za okres obowiązywania pozwolenia w sumie 7 miesięcy. Częstotliwość badań ścieków zakładowych powinna być co 2 miesiące, czyli badań powinno być 6 w skali roku. Zakład posiada 5 badań w nieregularnych odstępach czasu. Brak jest badania za okres od stycznia do maja, w związku ogłoszeniem pandemii w 2020 r. laboratoria akredytowane w marcu odmówiło przeprowadzenia badania. Badanie akredytowane zostało wykonane dopiero w maju 2020 r. W związku z tym, że WIOŚ nakładając karę chce uwzględnić parametr pH, który według rozporządzenia nie podlega badaniom cyklicznym, ale jest uwzględniony w pozwoleniu zintegrowanym i nałożyć na zakład wielomilionowe kary za okres bez badań ścieków oczyszczonych.

Czy zakład może starać się o odroczenie kary i włączyć w koszty nakłady inwestycyjne za jakiś okres (tj. od momentu stwierdzenia przez WIOŚ uchybienia w postaci braku badań czy od momentu wydania decyzji)?

Jest to istotne, gdyż jest to okres ponad 2 lat, w których zakład poniósł znaczne nakłady finansowe na poczet poprawy działania oczyszczalni ścieków.

Czy jest zapis w przepisach prawa mówiący, za jaki okres można ubiegać się o zmniejszenie nałożonej kary poprzez poniesione nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska, w tym gospodarkę wodno-ściekową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX