Czy zabezpieczenia podestu pozwalają na pracę bez stosowania środków ochrony indywidualnej w świetle wymagań przy pracy na... - OpenLEX

Czy zabezpieczenia podestu pozwalają na pracę bez stosowania środków ochrony indywidualnej w świetle wymagań przy pracy na wysokości?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Zamajtys Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma posiada aluminiowe przenośne podesty (schodki z kółkami, większość z platformą do stania na najwyższym poziomie) do obsługi urządzeń na wysokości. Podesty te, posiadają znak CE i deklarację zgodności wydane w 2002 r. Różne podesty mają platformy do stania na wysokości od 1 do 3 m. Wszystkie posiadają obarierowanie z 3 stron - posiadając burtnice o wysokości 15 cm, balustradki na wysokości 1,1 m oraz "stężenia" zapobiegające wypadnięciu między balustradą, a burtnicą. Nie posiadają natomiast bramek od strony schodków. Są jedynie wyposażone w cienki łańcuszek, dość łamliwy, który nie zapewnia ochrony przed spadnięciem, np. przy nagłym wychyleniu się do tyłu.

Czy wyżej wymienione zabezpieczenia podestu pozwalają na pracę bez stosowania środków ochrony indywidualnej w świetle wymagań przy pracy na wysokości?

Jakie uprawnienia musi posiadać osoba lub firma, aby dokonywać przeglądów technicznych podestów?

Czy wymiana łańcuszka na mocniejszy i stabilniejszy jest ingerencją w maszynę i wymaga wydania osobnego dokumentu przez firmę dokonującą takiej przeróbki?

Czy w takiej sytuacji podest nadal posiada certyfikat CE?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?