Czy za brak poinformowania organów o „przekroczeniu” warunków pozwolenia zintegrowanego grożą jakieś sankcje?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 24 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 211 ust. 2 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. prowadzący instalację wymagającą uzyskania pozwolenia zintegrowanego (dalej: PZ) informuje niezwłocznie organ właściwy do wydania pozwolenia oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (dalej: organy) o naruszeniu warunków tego pozwolenia. Podmiot eksploatujący instalację na podstawie PZ wytworzył w związku z jej eksploatacją większą ilość odpadów oraz ścieków przemysłowych oraz zużył większą ilość wody na cele technologiczne, niż to zostało zapisane w PZ. Ścieki przemysłowe odprowadzane są do kanalizacji stanowiącej własność innego podmiotu, na podstawie pozwolenia wodno-prawnego. Aktualnie podmiot pracuje nad wnioskiem o zmianę PZ, ale o w/w "przekroczeniach" nie powiadomił ani WIOŚ ani organu, który wydał pozwolenie. Eksploatacja instalacji jest kontynuowana.

Czy w opisanej sytuacji mamy do czynienia z eksploatacją instalacji odbywającą się z naruszeniem warunków PZ?

Czy za brak poinformowania organów o "przekroczeniu" warunków pozwolenia zintegrowanego grożą jakieś sankcje? Jakie?

Czy w sytuacji, gdy podmiot eksploatujący instalację powiadomi organy o zaistniałych "przekroczeniach", to wszczynana jest jakaś procedura? Jaka i przez który organ?

Czy w sytuacji, gdy podmiot eksploatujący instalację powiadomi organy o zaistniałych "przekroczeniach", to stanowi to przesłankę łagodzącą lub eliminującą ewentualne sankcje (o ile te mogą wystąpić)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX