Nowość Czy z uwagi na zaprojektowane instalacje elektryczne należy przyjąć, że każdy z budynków zaprojektowano jednocześnie na dwóch działkach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił jednocześnie z dwoma wnioskami o pozwolenie na budowę: pierwszy wniosek obejmuje budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce "A", którego instalacja elektryczna poprowadzona jest na sąsiednią działkę "B" (budynek zlokalizowano w całości na działce "A", a na sąsiednią działkę wchodzi jedynie instalacja elektryczna). Odległość projektowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego od granicy z działką "B" (na której zaprojektowano instalację elektryczną) wynosi 3 m ścianą z oknami. Drugi wniosek obejmuje budowę budynku handlowego na w/w działce "B", którego instalacja elektryczna poprowadzona jest z kolei na sąsiednią działkę "A" (na której zaprojektowano budynek mieszkalny jednorodzinny jak powyżej). Budynek handlowy usytuowano w odległości 2 m od granicy z działką "A" ścianą z oknami. Obie działki "A" i "B" mają szerokość większą niż 16 m. Odległość między budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym a budynkiem handlowym wynosi 5 m.

Czy można przyjąć, że z uwagi na zaprojektowane instalacje elektryczne należy przyjąć, że każdy z budynków zaprojektowano jednocześnie na obu działkach "A" i "B" (że działki "A" i "B" stanowią w tym przypadku jedną działkę budowlaną) i tym samym budynki spełniają odległości od granic zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. oraz odległości p.poż. między budynkami wynikające z § 271-273 r.w.t.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX