Czy z uwagi na ustanowienie służebność przechodu i przejazdu na działce znajdującej się od strony ul. „B” można nadać numer porządkowy związany z ul. „B”?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel nieruchomości "X" wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru porządkowego. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem, który posiada 2 odrębne wejścia. Pierwsze wejście od strony ulicy "A", która graniczy z przedmiotową nieruchomością (wspólna granica) bez możliwości zjazdu, dostęp tylko dla ruchu pieszych poprzez furtkę oraz drugie wejście od strony ul. "B", która nie graniczy z przedmiotową nieruchomością, a dostęp jest poprzez inną nieruchomość, na której została ustanowiona służebność przejścia i przejazdu. Właściciel wyjaśnił, że wejście od strony ul. "B" będzie wejściem głównym dla użytkowników obiektu. Zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 21.07.2021 r. wsprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz.U. z 2021 r. poz. 1368) - dalej r.e.m.u.a. W przypadku obiektów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch lub więcej ulic, posiadających odrębne wejścia od strony sąsiadujących z nimi ulic, albo gdy obiekt położony przy jednej ulicy posiada więcej niż jedno wejście główne, obiektom tym może być nadanych wiele numerów porządkowych, związanych ze wszystkimi głównymi wejściami do obiektu.

Czy w przedstawionym przypadku z uwagi na ustanowienie służebność przechodu i przejazdu do przedmiotowej nieruchomości na działce znajdującej się od strony ul. "B" można potraktować przedmiotowy obiekt jako położony w bezpośrednim sąsiedztwie oraz nadać numer porządkowy związany z ul. "B"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX