Czy z uwagi na konieczność ograniczenia światła dziennego w pomieszczeniu magazynowym, możliwe jest uzyskanie odstępstwa jedynie na zmniejszenie oświetlenia światłem dziennym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na podstawie art. 58 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t., z uwagi na konieczność ograniczenia światła dziennego w pomieszczeniu magazynowym, możliwe jest uzyskanie odstępstwa jedynie na zmniejszenie oświetlenia światłem dziennym, poniżej wymaganej normy?

Całkowite wyeliminowanie światła dziennego nie jest konieczne dla magazynowanych produktów i wystarczające jest zastosowanie oświetlenia nienormatywnego, co zapewnieni chociaż minimalny dostęp do światła dziennego dla pracowników.

Jeśli brak jest możliwości uzyskania takiego odstępstwa z uwagi na brak przejścia wyłącznie na światło sztuczne, to w jaki sposób należy uregulować zaistniałą sytuację, by nie było przeszkód w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu?

Skoro odstąpienie musi być uzasadnione procesem technologii produkcji, zgodnie z art. 25 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169 poz. 1650), to czy magazynowanie można uznać za jego element, pomimo że odbywa się w innym pomieszczeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX