Czy z powodu epidemii COVID-19 nadal należy wypłacać świadczenie pielęgnacyjne w oparciu o decyzję wydłużającą, dopóki nie jest ostateczne nowe orzeczenie o niepełnosprawności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 maja 2022 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 15h ust. 1 specustawy z 31 marca 2020 r.: Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upłynęła w okresie od 9 grudnia 2019 r. do nadal zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Organ przedłużył w oparciu o ww. przepis prawo Strony do świadczenia pielęgnacyjnego. Strona uzyskała nowe orzeczenie o niepełnosprawności dziecka 25 lipca 2020 r., które nie uprawnia jej do tego świadczenia (brak wskazań), od którego w terminie wniosła odwołanie.

Czy od sierpnia 2020 r. nadal wypłacać Stronie świadczenie pielęgnacyjne w oparciu o decyzję wydłużającą, dopóki nowe orzeczenie o niepełnosprawności dziecka Strony nie będzie miało przymiotu decyzji ostatecznej, czy też od 1 sierpnia stwierdzić wygaśnięcie tej decyzji z uwagi, że w sprawie zostało wydane w trakcie lipca nowe orzeczenie?

W przypadku zaś dalszej wypłaty, czy Strona nie będzie obarczona zwrotem świadczenia jako nienależnie pobranego od sierpnia 2020 r., jeżeli nowe orzeczenie zostanie utrzymane w mocy przez organ odwoławczy (orzeczenie o niepełnosprawności bez wskazań)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX