Czy z orzecznictwa NSA wynika, że zabudowa zagrodowa nie może stanowić kontynuacji funkcji zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie wolnostojącej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy z orzecznictwa NSA wynika, że zabudowa zagrodowa nie może stanowić kontynuacji funkcji zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie wolnostojącej?

Pytanie dotyczy wydania decyzji o warunkach zabudowy i ustalenia kontynuacji funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu. Uzasadnienie: do urzędu gminy wpłynęły dwa wnioski od rożnych podmiotów o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dotyczą one działek przyległych do siebie. Na działce X występuje istniejąca zabudowa zagrodowa, na której wnioskujący chce zrealizować budynek inwentarski o obsadzie do 70 DJP. Na działce niezabudowanej Y wnioskujący wystąpił o budowę 5 budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Najbliższa zabudowa inna zabudowa (z wyłączeniem zabudowanej działki X) znajduje się w odległości 10-krotności frontu działki Y, zatem tylko istniejąca zabudowa zagrodowa znajduje się w 3-krotnej szerokości frontu działki.

Zatem pytanie, czy może ona stanowić kontynuację funkcji dla 5 budynków mieszkalnych niezwiązanych z zabudową zagrodową?

Dodatkowo, czy wybudowanie 5 budynków mieszkalnych jednorodzinnych nie ograniczy możliwości rozbudowy istniejącego gospodarstwa rolnego, gdyż obecnie właściciel gospodarstwa rolnego może wybudować budynek inwentarski o obsadzie 70DJP, a po wybudowaniu 5 budynków mieszkalnych zmieni się kwalifikacja jego przedsięwzięcia, gdyż będzie wtedy kwalifikowana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (bo dotyczy obiektu, który będzie powstawał w odległości ok. 50 m od projektowanych budynków mieszkalnych)?

Mając to na uwadze występuje konflikt i dlatego pytanie, czy zabudowa zagrodowa może być kontynuacją funkcji dla zabudowy jednorodzinnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX