Czy wznowienie należy traktować jak zamówienie uzupełniające?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 12 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o interpretację przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w zakresie zastosowania "wznowienia". Pojęcie "wznowienia" występuje w ustawie PZP wyłącznie przy szacowaniu wartości zamówienia (art. 31 ust. 2 PZP oraz art. 35 ust. 1 PZP) oraz okresowym ogłoszeniu informacyjnym o planowanych zamówieniach sektorowych (art. 370 ust. 6 pkt 2 PZP). W komentarzu UZP (str. 203) wyjaśniono, że "(...) wznowieniem zamówienia jest wykonywanie po raz kolejny tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie. Wznowienia, podobnie jak opcje, nie wymagają zmiany umowy i dotyczą umów zawartych na czas określony, które zgodnie z warunkami w nich zawartymi na podstawie decyzji zamawiającego podlegają przedłużaniu na kolejny okres". "Wykładnia systemowa Dyrektywy nakazuje przyjąć, że termin "wznowienia" zamówienia, którym posłużył się ustawodawca wspólnotowy, jest odpowiednikiem "zamówień powtórzonych", o których mowa w przepisach ustawy Pzp.(19.08.2016).

Mając powyższe na uwadze proszę o interpretację czy "wznowienie", o którym mowa w art. 31 ust. 2 PZP należy interpretować jako zamówienie powtórzone (dawniej uzupełniające), o którym mowa w art. 214 ust 1 pkt 7 i 8 PZP?

W przypadku, gdy "wznowienie" nie jest zamówieniem w rozumieniu art. 214 ust. 1 pkt 7 i 8 PZP, to czy zakres tego zamówienia winien być identyczny jak w umowie na zamówienie podstawowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX