Czy wznowić postępowanie zakończone wydaniem decyzji ustalającej prawo do zasiłków rodzinnych, a następnie ustalić nienależnie pobrane świadczenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłków rodzinnych i dodatków do zasiłków rodzinnych na okres zasiłkowy 2023/2024.

Na etapie rozpatrywania wniosku okazało się, że pełnoletnie dziecko w roku bazowym 2022 r. osiągnęło dochód, zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wg usługi ZUS, nie było. Wnioskodawca złożył oświadczenie, że dziecko wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenie w 2022 r., obecnie nie pracuje. Następnie wydana została decyzja ustalająca prawo do świadczeń rodzinnych, w oparciu o dochody rodziny bez uwzględnienia dochodów dziecka z tytułu umowy zlecenie (wg oświadczenia umowa została zakończona).

W celu weryfikacji prawa do zasiłku rodzinnego w okresie zasiłkowym 2021/2022 organ pozyskał zaświadczenie od pracodawcy o dochodzie ww. pełnoletniego dziecka, za miesiąc następujący po podjęciu zatrudnienia, z którego wynika, że umowa zlecenie trwa od 01.02.2022 r. do nadal. Fakt ten ma istotny wpływ na ustalone prawo do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2023/2024, gdyż po uwzględnieniu dochodu z tytułu umowy zlecenie przysługują świadczenia z zastosowaniem mechanizmu "zł za zł". W związku z tym, doszło do wypłaty świadczeń nienależnie pobranych.

Jaką ścieżkę postępowania w zaistniałej sytuacji powinien zastosować organ?

Czy wznowić postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji ustalającej prawo do zasiłków rodzinnych na okres zasiłkowy 2023/2024 (z uwagi na ujawnione nowe okoliczności istniejące w dniu wydania decyzji, a nieznane organowi), a następnie ustalić nienależnie pobrane świadczenie?

Czy organ powinien zmienić decyzję na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w zakresie bieżącej i przyszłej wypłaty świadczeń, a następnie przeprowadzić postępowanie w sprawie ustalenia i zobowiązania do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za miesiące minione, na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (w związku ze świadomym wprowadzeniem w błąd przez osobę pobierającą świadczenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX