Czy wyżywienie zapewnione pracownikom, którzy nie przebywają w podróży służbowej, stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy? - OpenLEX

Czy wyżywienie zapewnione pracownikom, którzy nie przebywają w podróży służbowej, stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 3 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka działająca w branży budowlanej, w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb pracowników, aby zapewnić im komfort stanowiska i pracy (zachęcić do tego typu pracy poza domem na tzw. kontrakcie) chciałaby finansować wyżywienie pracownikom oddelegowanym. Robota budowlana w innym mieście przez 2 lata, jako oddelegowaie (inżynierowie, kierownicy budów), nie stanowi dla tych pracowników delegacji (podróży służbowej) i nie daje prawa do diet. Spółka finansuje koszt wynajmu mieszkania służbowego dla pracowników w celu wykonywania zadań w mieście budowy oraz chce zapewniać wyżywienie tym pracownikom jako świadczenie pracownicze - zakup artykułów spożywczych w celu samodzielnego przygotowywania śniadań i kolacji (przykładowo jajka, chleb, frankfuterki, szynka, ser żółty, pomidory, herbata, kawa, cukier itp.).

Czy w przypadku, kiedy pracownik jest oddelegowany do pracy w innym mieści w Polsce na 2 lata, czyli nie jest to delegacja, gdyż miejscem pracy jest województwo X i cała Polska, to czy zapewnione mu przez pracodawcę wyżywienie - wydatki na zakup artykułów spożywczych na śniadania i kolacje, ewentualnie czasami gotowe posiłki obiadowe, muszą być rozpatrywane jako przychód z umowy o pracę i czy powinny być oskładkowane?

Wartość wydatków na artykuły spożywcze nie jest stała na dany miesiąc ani możliwa w tej chwili do przewidzenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX