Czy wyznaczenie zamawiającego przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego wymaga jednoczesnego udzielenia pełnomocnictwa czy też zawarcia porozumienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jednostka gminy - Centrum Usług Wspólnych planuje zamówić oprogramowanie (m.in. kompleksowe zarządzanie oświatą, obsługa finansowo-księgowa, centralizacja VAT) dla jednostek objętych obsługa przez Centrum Usług Wspólnych, dla tego CUW, ale też do wykorzystywania przez gminę (np. wydział zajmujący się oświatą; inwestycjami itd.).

Czy zgodnie z art. 41 PZP organ wykonawczy gminy ma zarządzeniem wyznaczyć tę jednostkę, czyli Centrum Usług Wspólnych do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia i (!) udzielenia zamówienia na rzecz wszystkich jednostek?

Czy wobec tego, że z oprogramowania mają korzystać także wydziały (gmina), to gmina jako zamawiający ma jednocześnie powierzyć przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia przez Centrum Usług Wspólnych i udzielić jemu pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz gminy?

Czy wobec takiego rozwiązania dojdzie jednocześnie do wspólnego przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia i jest konieczne zawarcie porozumienia zawartego przez wyznaczonego zamawiającego - Centrum Usług Wspólnych i gminę (zgodnie z art. 38 ust. 2 PZP)?

Innymi słowy, czy w opisanym stanie faktycznym konieczne jest wyznaczenie zamawiającego przez organ wykonawczy, udzielenie pełnomocnictwa i zawarcie porozumienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX