Czy wytwórca ścieków przemysłowych powinien legitymować się pozwoleniem na wprowadzanie ścieków do kanalizacji wewnętrznej czy kanalizacji wodociągów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek wytwórcy ścieków (myjnia) przemysłowych o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód określone w art. 34 pkt 3 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod., tj. wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1. Ścieki będą odprowadzane do kanalizacji wewnętrznej właściciela działki, a następnie do kanalizacji ogólnej należącej do wodociągów.

Czy wytwórca ścieków przemysłowych powinien legitymować się pozwoleniem na wprowadzanie ścieków do kanalizacji wewnętrznej czy kanalizacji wodociągów (z pominięciem kanalizacji na działce)?

Nadmienić należy, iż wodociągi udzielają zgody na wprowadzanie ścieków (załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia) jedynie podmiotowi posiadającemu umowę w zakresie odbioru ścieków na podstawie ustawy z 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1437), czyli właścicielem działki z kanalizacją wewnętrzną.

W jaki sposób należy określać zasięg oddziaływania powyższego korzystania z wód - czy jest to miejsce włączenia do kanalizacji innego podmiotu czy ogólnie działki wnioskodawcy, czy może w związku z faktem, iż nie dotyczy to wprowadzania ścieków do środowiska w części graficznej nie należy określić zasięgu oddziaływania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX