Czy wytwórca odpadów komunalnych biodegradowalnych z terenów niezamieszkałych powinien podpisać umowę indywidualną z podmiotem posiadającym stosowne zezwolenia jeżeli przekaże do PSZOK ponad limit?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 14 stycznia 2021 r.

PYTANIE

Gmina w 2013 roku podjęła uchwałę w sprawie przejęcia od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, obowiązków w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Następnie w 2020 r. przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy, w którym zawarła zapis: "Bioodpady pochodzące z nieruchomości, na których niezamieszkują mieszkańcy oraz z domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno–wypoczynkowe Wytwórca odpadów przekazuje do PSZOK lub bezpośrednio po wytworzeniu składa do kontenera dostarczonego przez podmiot posiadający stosowne zezwolenia i przez niego odbierane na podstawie indywidualnych umów." Poza tym do PSZOK wytwórcy odpadów komunalnych biodegradowalnych z terenów niezamieszkałych mogą dostarczyć 5 m3/półrocze. Natomiast wytwórcy z obszarów zamieszkałych mogą kompostować te odpady.

Czy jeżeli wytwórca odpadów komunalnych biodegradowalnych z terenów niezamieszkałych przekaże do PSZOK 5 m3/półrocze i wykorzysta limit, powinien podpisać umowę indywidualną z podmiotem posiadającym stosowne zezwolenia w sytuacji, gdy ilość odpadów biodegradowalnych wytworzonych na półrocze jest wyższa niż 5m3?

Czy może postanowić, że będzie te odpady kompostował i umowa taka nie będzie konieczna?

Czy gmina może zadecydować, że wstawia pojemniki na odpady biodegradowalne na tereny zamieszkałe, a na tereny niezamieszkałe już nie, choć wstawia pojemniki na wszystkie pozostałe odpady komunalne na obu terenach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX