Czy występuje oddzielne gospodarowanie w sprawie dodatku węglowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jeżeli ustalimy, poprzez wywiad w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, że rodzina ma odrębny lokal, tj.: oddzielna kuchnia, łazienka i wejście, ale partycypuje we wspólnych kosztach (prąd, woda, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi), to czy bierzemy pod uwagę wskazane poniżej przepisy/interpretacje?

• Zgodnie z art. 15a ust. 12 ustawy o dodatku węglowym, "dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, wójt, burmistrz albo prezydent miasta bierze pod uwagę w szczególności:

1) informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1297, 1549 i 1768); nie przyznajemy, bo mają wspólne śmieci;

• Zgodnie z podręcznikiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska: "W celu wyjaśnienia wątpliwości w zakresie pojęcia wspólnego gospodarowania, spośród wielu przykładów wyjaśnień na gruncie orzecznictwa sądów, można przytoczyć fragment jednego z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, określającego definicję wspólnego gospodarowania: "Wspólnie gospodarować oznacza wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych." (I OSK 1483/16).

Czy w takim przypadku dodatek się należy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX