Czy wystarczy sama informacja zarządu dróg, że nieruchomość podlega przepisom art. 73 ustawy reformującej, czy jednak aby uznać, że nieruchomość jest wyłącznie własnością gminy, działki te powinny być wcześniej skomunalizowane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do marszałka województwa wpłynął wniosek zarządu dróg o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew kolidujących z inwestycją. Do wniosku zostało załączone oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości z powołaniem się na - art. 2a pkt 2, art. 22 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych - dalej u.o.d.p., art. 73 ustawy z 13.10.1998 r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. nr 133 poz. 872) - dalej u.p.w.u.r.a.p. Z uproszczonego wypisu z rejestru gruntów wynika, że działka jest własnością gminy i osób fizycznych. Zgodnie z art. 83b ust. 1 pkt 3 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. do wniosku o usunięcie drzew dołącza się zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana.

Ponieważ zarząd dróg jako podstawę prawną podał art. 73 u.p.w.u.r.a.p., zwracamy się z pytaniem - czy nie jest wymagana/lub jest wymagana zgoda osób fizycznych na usunięcie drzew?

Czy w tej kwestii wystarczy sama informacja zarządu dróg, że nieruchomość podlega przepisom art. 73 u.p.w.u.r.a.p., czy jednak aby uznać, że nieruchomość jest wyłącznie własnością gminy, działki te powinny być wcześniej skomunalizowane?

Czy przytoczone przepisy u.o.d.p. oraz art. 73 u.p.w.u.r.a.p. mogą stanowić tytuł prawny do nieruchomości?

Jeżeli nie, to jaki dokument powinien świadczyć o tytule prawnym do nieruchomości gminnej zarządzanej przez zarząd dróg?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX