Czy wystarczy procentowe wskazanie udziału w kosztach utrzymania urządzenia wodnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ wydał GDDKiA pozwolenie wodnoprawne m.in. na wykonanie na działce prywatnej rowu, do którego odprowadzane są wody opadowe i roztopowe z drogi. Po 2 latach właściciel działki wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji na podstawie art. 188 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod. - podział kosztów utrzymania urządzenia wodnego. Wskazał we wniosku, że jedynymi odnoszącymi korzyści z utrzymania urządzenia wodnego są zarządcy dróg, z których odprowadzane są wody opadowe i roztopowe do tego rowu.

Jakie informacje powinna zawierać taka decyzja - czy wystarczy procentowe wskazanie udziału w kosztach utrzymania urządzenia wodnego?

Nie można nakazać, żeby to np. GDDKiA dokonywała czyszczenia takiego rowu, ponieważ znajduje się on na działce prywatnej i GDDKiA każdorazowo musiałaby mieć zgodę właściciela na wejście na jego działkę. Gmina, która również według wnioskodawcy powinna partycypować w kosztach utrzymania (ok 10,1%) nie zgadza się z tym stanowiskiem i wskazuje, że to na wniosek GDDKiA powstał ów rów i to oni powinni w całości ponosić koszty utrzymania rowu. GDDKiA nie odniosła się do pisma wnioskodawcy.

Czy można w całości wskazać GDDKiA jako odnoszącego korzyści z rowu?

Do podziału w kosztach utrzymania została wzięta powierzchnia zlewni zredukowanej, z jakiej odprowadzane są wody opadowe i roztopowe do tego rowu (wnioskodawca twierdzi, że on korzysta jedynie z drugiego rowu, który jest na tej samej działce).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX