Czy wystarczające jest poinformowanie dłużnika alimentacyjnego w formie zwykłego pisma, iż brak jest przesłanek do wystąpienia do starosty z wnioskiem o uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako organ właściwy dłużnika prowadziliśmy postępowanie wobec dłużnika w okresie świadczeniowym 2010/2011. Dłużnik mieszkał na naszym terenie, a fundusz był pobierany przez osobę uprawnioną w innej gminie. W wyniku ówczesnego postępowania dłużnik miał zatrzymane prawo jazdy (nie zgłosił się na wywiad alimentacyjny i nie złożył oświadczenia majątkowego).

Obecnie dłużnik zgłosił się do tutejszego Organu i złożył wniosek o oddanie zatrzymanego prawa jazdy. Dłużnik nadal mieszka na naszym terenie, jego dzieci, na które kiedyś inna gmina wypłacała fundusz są obecnie pełnoletnie.

Jak powinniśmy postąpić, czy przeprowadzić wywiad alimentacyjny z dłużnikiem, odebrać oświadczenie majątkowe i wystąpić do komornika, czy dłużnik w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów?

Jeśli się okaże, że dłużnik nie płacił nic do komornika, to wtedy należy umorzyć postępowanie, czy wydać decyzję odmowną odnośnie prawa jazdy, czy tylko poinformować dłużnika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX