Czy wystąpić o zatrzymanie prawa jazdy w sytuacji, gdy organ powziął informację, że dłużnik na stałe mieszka poza granicami kraju?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cisło Dawid
Odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy postąpić w opisanej niżej sytuacji?

Tutejszy MOPS otrzymał wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego, wobec którego już wcześniej podejmował działania i dłużnik zgłaszał się na wezwania, ostatnio 04.02.2022 r.

Po otrzymaniu kolejnego wniosku o podjęcie działań MOPS, będący organem właściwym dłużnika podjął działania i wezwał dłużnika na wywiad (po dwukrotnym awizowaniu korespondencję uznano za doręczoną w trybie art. 44 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego), po niezgłoszeniu się dłużnika na wywiadzie wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, po czym 05.05.2023 r. wydano decyzję w sprawie uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się oraz po uprawomocnieniu się owej decyzji wysłał wniosek o ściganie z art. 209 ustawy z 06.06.1997 r. – Kodeks karny oraz wniosek do CEK z zapytaniem, czy dłużnik posiada prawo jazdy.

Przed otrzymaniem odpowiedzi z CEPIK, Ośrodek otrzymał informację z Centralnej Ewidencji Podatników, że dłużnik posiada adres zamieszkania w innej gminie/mieście. Po otrzymaniu takiej informacji, podjęto kroki w celu weryfikacji miejsca zamieszania dłużnika alimentacyjnego i w międzyczasie otrzymano informację z CEPIK, że dłużnik posiada prawo jazdy. Następnie otrzymano informację z jednej z Komend Policji, z której wiadomo, że "z poczynionych ustaleń wynika, że mężczyzna na stałe zamieszkuje za granicą, najprawdopodobniej na terenie Królestwa Niderlandów".

Jakie w tej sytuacji, MOPS powinien podjąć działania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX