Czy wyrok sądu można uznać za dokument potwierdzający zakończenie zatrudnienia zastępujący świadectwo pracy przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Wnioskodawca miał przyznane prawo do zasiłku rodzinnego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego na okres od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2015 r. Obecnie złożył wniosek o zasiłek rodzinny na okres zasiłkowy 2015/2016. osoba ta miała zawartą umowę o pracę od 2011 r. na czas nieokreślony z pracodawcą, który wyjechał z kraju i wnioskodawca nie mógł z nim nawiązać żadnego kontaktu od marca 2015 r. Mimo starań nie uzyskał świadectwa pracy, jednak dostarczył prawomocny Wyrok Sądu Rejonowego – Wydział Pracy, w treści którego zostało wskazane że: "Sąd nakazuje pozwanemu .... wydanie na rzecz powoda w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku świadectwa pracy zawierającego wskazanie, iż powód pracował u pozwanego w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony w okresie od 2 listopada 2011 r. do dnia 29 lutego 2016 r., która to uległa rozwiązaniu z dniem 29 lutego 2016 r. bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 1 k.p. z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy wobec pracownika."

Czy powyższy wyrok można uznać za dokument potwierdzający zakończenie zatrudnienia zastępujący świadectwo pracy?

Dokumentacja z ZUS potwierdza, że raporty rozliczeniowe RCA były przekazywane do lutego 2015 r., brak raportów ZUS ZWUA a wnioskodawca nie był świadomy powyższego.

Czy dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego należy uznać za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX