Czy wypłatę wysokiej kwoty z rachunku bankowego i zasilenie nią kasy spółki należy zgłosić Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej w ramach procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę biuro rachunkowe. Wdrożyłem wewnętrzną procedurę w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Chciałbym natomiast zapytać o zgodność wdrożonej mojej procedury z przepisami prawa w odniesieniu do konkretnej sytuacji. Opis sytuacji: Prezes zarządu spółki z o.o., będącej moim klientem, wypłacił z banku kwotę 100.000 złotych. Zasilił w ten sposób kasę spółki. Za gotówkę w kasie prezes odpowiada osobiście. Prezes nie precyzuje konkretnego celu wypłaty środków wskazując, że na rynku często pojawiają się bardzo atrakcyjne oferty zakupu ruchomości, oraz nieruchomości, gdzie istotnym warunkiem utrzymania atrakcyjnej oferty jest natychmiastowe rozliczenie transakcji gotówką. Przejrzałem dokumenty spółki i wynika z nich, że środki wypłacone przez prezesa pochodzą z wypracowanego przez spółkę zysku z działalności operacyjnej. Spółka, wszyscy jej udziałowcy oraz reprezentanci są polskimi rezydentami. Z całą pewnością znamy pochodzenie tych środków pieniężnych i nie pochodzą one z przestępstwa. Dokonana ocena ryzyka klienta, o której mowa w art. 33 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu potwierdziła niskie ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. W mojej wewnętrznej procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zawarłem zapis, że stosowanie uproszczonych środków bezpieczeństwa finansowego wobec klientów o niskim ryzyku (poza podejrzeniem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz wątpliwości co do prawdziwości lub kompletności dotychczas uzyskanych danych identyfikacyjnych klienta) polega między innymi na niezgłaszaniu do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej wpłat gotówki z kasy do banku oraz wypłat gotówki z banku do kasy.

Czy z uwagi na wysoką kwotę jestem obowiązany do zgłoszenia zwykłej wypłaty środków z banku do kasy Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej?

Czy zapis w mojej wewnętrznej procedurze dotyczący stosowania uproszczonych środków bezpieczeństwa finansowego jest zgodny z polskim prawem, w szczególności z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX