Czy wypłacone świadczenie pielęgnacyjne za miesiąc marzec jest świadczeniem nienależnie pobranym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2022 r.

PYTANIE

Pani pobierała świadczenie pielęgnacyjne na dziecko w oparciu o orzeczenie o niepełnosprawności wydane do dnia 31 października 2021 roku.

W oparciu o przepisy ustawy covidowej prawo to zostało przedłużone do 60 dnia od dnia odwołania epidemii, jednak nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia. W dniu 18 listopada 2021 r. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie którego zaliczył dziecko do osób niepełnosprawnych, jednakże w cz. IV pkt 7 jest, że nie wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki. Pani złożyła odwołanie od tego orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

W dniu 22 lutego 2022 roku Wojewódzki Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności wydał orzeczenie, na podstawie którego stwierdza, że podtrzymał orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania Niepełnosprawności. Orzeczenie z Wojewódzkiego Zespołu Pani odebrała w dniu 4 kwietnia 2022 roku. Pani złożyła w dniu 4 kwietnia 2022 roku oświadczenie w Organie, że nie będzie składała odwołania od orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Zespół.

Czy wypłacone świadczenie pielęgnacyjne za miesiąc marzec 2022 roku jest świadczeniem nienależnie pobranym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX