Czy wypłacić zasiłek stały czy wydać decyzję uchylającą z uwagi na orzeczony lekki stopień niepełnosprawności od lipca br. na podstawie specustawy COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Petent miał orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności do dnia 31.05.2020 r. i do tego dnia przyznany był zasiłek stały.

W miesiącu maju złożył nowy wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Zgodnie z art. 15h ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 wydłużono termin przyznania zasiłku stałego, określając termin do dnia 31.07.2020 r. Zasiłek za miesiąc czerwiec został wypłacony.

W dniu 16.06.2020 r. powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. W dniu 30.06.2020 r. petent złożył odwołanie od powyższego orzeczenia. W dniu 30.06.2020 r. wszczęto postępowanie, wstrzymano wypłatę zasiłku stałego za miesiąc lipiec i przyznano mu zasiłek okresowy w kwocie 350,00 zł.

W dniu 21.09.2020 r. petent dostarczył do Ośrodka orzeczenie z wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z dnia 31.07.2020 r., utrzymujące w mocy zaskarżone orzeczenie.

Czy w związku z tym, stosowne jest wypłacenie klientowi zasiłku stałego za miesiąc lipiec (w tym przypadku wyrównanie w wysokości 350,50 zł w związku z przyznanym zasiłkiem okresowym) czy wydać decyzję uchylającą zasiłek stały z uwagi na orzeczony lekki stopień niepełnosprawności od miesiąca lipca?

Czy w sytuacjach, gdy zgodnie z art. 15h ustawy o COVID-19 do upływu 60. wydłużony zostaje okres przysługiwania zasiłku stałego od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i petent złoży odwołanie, zasiłek ten wypłacany powinien być nadal do dnia wydania ostatecznego orzeczenia po odwołaniu, czy wstrzymać wypłatę świadczenia na czas rozpatrzenia odwołania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX