Czy wynagrodzenie za sprawowanie opieki należy się opiekunowi od dnia, który został oznaczony przez sąd w sentencji postanowienia, tj. od 12 sierpnia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy wynagrodzenia za sprawowanie opieki z art. 53a ustawy o pomocy społecznej:

W dniu 5 września 2021 r. opiekun prawny wniósł postanowienie Sądu, na mocy którego Sąd przyznał wynagrodzenie w kwocie 200 zł "począwszy od dnia 12 sierpnia 2021 r.", klauzula prawomocności: "uprawomocniło się dnia 12 października 2021 r."

Czy wynagrodzenie za sprawowanie opieki należy się opiekunowi od dnia, który został oznaczony przez sąd w sentencji postanowienia, tj. od 12 sierpnia (200 zł : 31 dni sierpnia x 20 dni)?

Ponieważ postanowienie Sądu wskazuje jedynie imię i nazwisko i adres zamieszkania opiekuna, czy jako organ wypłacający świadczenie OPS może zweryfikować tożsamość opiekuna sporządzając kserokopię dokumentu tożsamości, aby zarejestrować opiekuna w systemie POMOST i zrealizować wypłatę, niezbędne jest podanie nr PESEL osoby?

Co w sytuacji, gdy OPS zostanie poinformowany przez Sąd o utracie przez opiekuna prawa do wynagrodzenia miesiąc po fakcie, a sam opiekun zaniechał poinformowania o tym OPS i wynagrodzenie zostało przekazane na konto opiekuna za miesiąc, za który nie było już należne?

W jakim trybie i na podstawie jakich przepisów należy dochodzić zwrotu świadczeń wypłaconych po uchyleniu postanowienia o przyznaniu wynagrodzenia za sprawowanie opieki?

Czy należy wydać decyzję?

Czy jako organ wypłacający, OPS może zobowiązać pisemnie opiekuna do niezwłocznego poinformowania OPS o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do pobierania wynagrodzenia?

Czy może to zrobić pod rygorem żądania zwrotu świadczenia nienależnie pobranego w przypadku utraty prawa do wynagrodzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX