Czy wynagrodzenia z tytułu wynajmu samochodów stanowią należności licencyjne w rozumieniu polsko-czeskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2017 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. (polski podatnik) zawarła z czeską spółką (s.r.o.) umowę o zarządzanie oraz wynajem środków transportu, które wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium RP. Z tytułu zawartej umowy polska spółka dokonuje na rzecz zagranicznego kontrahenta wypłaty wynagrodzenia z tytułu wynajmowanych samochodów osobowych. Polska spółka posiada aktualny certyfikat rezydencji od czeskiego kontrahenta, potwierdzający miejsce siedziby tego kontrahenta dla celów podatkowych na terytorium Czech.

Czy biorąc pod uwagę przepisy polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wypłacane należności na rzecz czeskiej spółki stanowią należności licencyjne w rozumieniu art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Czy przy uwzględnieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania polska spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy ("podatek u źródła") w wysokości 10% z tytułu przychodu uzyskanego przez zgarnianego kontrahenta z Czech na terytorium RP za najem samochodów osobowych, w związku z posiadanym certyfikatem rezydencji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX