Czy wymiana danych wrażliwych pomiędzy szkołą i szpitalem w zakresie analizy zgłoszeń niedozwolonych wobec osób małoletnich powinna być uzależniona od zgody pacjenta będącego uczniem szkoły przyszpitalnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przy szpitalu działa szkoła, są w jednym budynku a szkoła ma wydzieloną swoją część. Pewne części budynku są używane wspólnie, część zajęć jest wspólnie organizowana przez szpital i szkołę. Aby wypełnić zadania ustawy z 13.05.2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich - dalej u.p.z.p.t.s.o.m., w szczególności art. 22c u.p.z.p.t.s.o.m., tworzone są standardy, gdzie zakłada się wymianę informacji między szkołą i szpitalem o zaistniałych sytuacjach wskazujących na działania niedozwolone otoczenia. W ramach tych standardów zakłada się współpracę szkoły i szpitala w wyjaśnianiu takich przypadków.

Czy wymiana danych wrażliwych pomiędzy szkołą i szpitalem w zakresie analizy takich zgłoszeń powinna być uzależniona od zgody pacjenta/ucznia (ew. rodzica/opiekuna), czy można uznać zapisy art. 22c u.p.z.p.t.s.o.m. jako podstawę przetwarzania danych zgodną z art. 6 ust. 1 lit. c i lit. e RODO? Jeśli wymiana tych informacji między szkołą i szpitalem wymagała by zgody pacjenta, a pacjent tej zgody nie udzieli, czy to oznacza, że szkoła i szpital mają zgłoszony przypadek rozpatrywać osobne, bez wzajemnego informowania się o sprawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX