Czy wymagane jest zezwolenie na przetwarzanie przez zakład powstających w nim odpadów poprodukcyjnych w postaci skrawek gumy, jeżeli są one zawracane do produkcji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zakład może prowadzić przetwarzanie olejów odpadowych (kody: 13 01 10*, 13 02 05*) metodą R9 (do produkcji mieszanek gumowych)?

Przepracowane oleje pochodzące z użytkowanych maszyn, urządzeń produkcyjnych oraz środków transportu wewnętrznego firma prognozuje wykorzystać jako zmiękczacz (plastyfikator) do produkcji mieszanek gumowych. Zużyte oleje spełniają wymagania, jakie stawiane są zmiękczaczom otrzymywanym z ropy naftowej, ponieważ posiadają właściwości mieszania się z innymi polimerami (kauczukami).

Czy konieczne jest pozyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów poprodukcyjnych w postaci skrawek gumy wylanych z form podczas wulkanizacji wyrobu gotowego, wyroby gumowe niespełniające norm, pozostałości gumy po konfekcjonowaniu wyrobów przygotowywanych do sprzedaży, jeżeli są one zawracane do produkcji?

Odpady są magazynowane i po zebraniu odpowiedniej ilości dodawane są do wsadu przy produkcji mieszanek gumowych jako wypełniacz.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX