Czy wyłączenie pracownika organu podatkowego, na podstawie faktu, że podatnik złożył prywatny akt oskarżenia, w którym przywołał okoliczności, które nie miały miejsca, jest uzasadnione?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Adwokata podatnika zwrócił się do burmistrza na podstawie art. 130 § 1 pkt 7 Ordynacji podatkowej o wyłącznie pracownika organu podatkowego od prowadzenia spraw podatkowych z udziałem jego klienta. Wniosek swój uzasadnił tym, że jego klient złożył prywatny akt oskarżenia do właściwego sądu rejowego, w którym zarzuca pracownikowi popełnienie przestępstwa znieważenia. W ocenie burmistrza zarzut zwarte w prywatny akcie oskarżenia(którego kserokopie załączył adwokat) są oczywiście bezpodstawne i nieprawdziwe, a do przywołanych w nim okoliczności w ogóle nie doszło. Okoliczności wskazane w akcie nie zastały potwierdzone przez żaden organ ścigania. Natomiast z akt organu podatkowego wynik, że to podatnik, u którego były prowadzone zapowiedziane oględziny nieruchomości znieważał pracownika nazywają o oszustem i grożąc usunięciem go siłą z nieruchomości, za co został ukarany karą porządkową.

Czy wyłączenie pracownika organu podatkowego, na podstawie tego, że podatnik złożył prywatny akt oskarżenia, w którym przywoła okoliczności, które nie miały miejsca, byłoby uzasadnione?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX