Czy wykonywanie przez pracowników pracy na wysokościach lub wymagającej dużego wysiłku fizycznego stanowi ograniczenie dla powierzania pracownikom pracy w porze nocnej w wymiarze 12 godzin?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 151 7 § 3 k.p. czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. W firmie nie ma wykazu prac szczególnie niebezpiecznych albo związanych z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Pracownicy fizyczni pracują w równoważnym systemie czasu pracy do 12 godzin, praca zmianowa również w nocy. Przykładowo od 20 do 8, 8 do 20. Godziny nocne ustalone są od 22-6. W skierowaniach na badania lekarskie wpisywane są czynniki m. in. praca na wysokości powyżej 3m, praca fizyczna wymagająca dużego wysiłku: dźwiganie ciężarów do 30 kg, transport ręczny jednak w/w prace nie są wykonywane ciągle raczej okazjonalnie. Stanowiska na których pracują omawiani pracownicy to m.in. operator linii technologicznej, pomocnik palacza; pracownik produkcyjno-magazynowy; palacz kotłów parowych/pracownik przeładunkowy.

Czy pracownik może pracować w równoważnym systemie czasu pracy do 12 godzin?

Czy powyższe dyskwalifikuje wykonywanie przez omawianych wyżej pracowników fizycznych pracę do 12 godzin(system równoważny) która by przypadała w godzinach nocnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX