Czy wykonawca może domagać się waloryzacji swojego wynagrodzenia, mimo braku w umowie zapisów o zasadach wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający - państwowa osoba prawna (park narodowy), zawarł umowę w dniu 31.12.2020 r. po przeprowadzeniu postępowania o zamówienie publiczne na usługi społeczne na podstawie art. 138o ustawy Prawo zamówień publicznych wówczas obowiązującej. Umowa zawarta jest na okres od 1.01.2021 r. do 31.03.2023 r. Wynagrodzenie wykonawcy to prowizja wyrażona w procentach od środków pieniężnych przekazanych zamawiającemu tytułem opłat pobranych za wstęp do parku. W umowie nie przewidziano zmiany wysokości wynagrodzenia. Wykonawca wystąpił z wnioskiem o zmianę prowizji za rok 2022 powołując się na przepisy art. 142. ust. 5, 144 ust. 1 pkt 3 i pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązującej w dacie zawarcia umowy. W uzasadnieniu wykonawca wskazał na wzrost kosztu pracowniczego z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia z 2250 brutto w 2019 r. do 3010 brutto w 2022 r. oraz na wzrost kosztów paliwa i energii elektrycznej, podając wyliczenia w liczbach.

Czy zamawiający co do zasady ma obowiązek wniosek rozpatrzyć, mimo braku w umowie zapisów o zasadach wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia?

Czy w razie odmowy wprowadzenia zmian wykonawca będzie mógł dochodzić roszczenia na drodze sądowej?

Dodajemy, że na etapie postępowania o zamówienie publiczne i zawierania umowy wykonawca nie żądał wprowadzenia do niej zapisów dotyczących zmiany wynagrodzenia (prowizji).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX