Czy wykonanie suchego zbiornika przeciwpowodziowego zlokalizowanego w obniżeniu terenu wśród użytków rolnych z odpływem wody do miejskiej kanalizacji deszczowej wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wykonanie suchego zbiornika przeciwpowodziowego zlokalizowanego w obniżeniu terenu wśród użytków rolnych z odpływem wody do miejskiej kanalizacji deszczowej wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód w związku z art. 35 ust. 3 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod.?

Czy wykonanie suchego zbiornika przeciwpowodziowego przegradzającego koryto rowu melioracyjnego wśród użytków rolnych z odpływem wody do tego rowu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód w związku z art. 35 ust. 3 pkt 2 pr.wod.?

Samorząd z powodu zalewania obszarów zabudowy podmiejskiej przez wody opadowe z terenów rolnych położonych powyżej zakłada budowę dwóch zbiorników przeciwpowodziowych. Jeden zbiornik ma być wykonany w suchej dolinie, która nie posiada żadnego odpływu, poprzez wykonanie zapory ziemnej, a woda poniżej zbiornika ma być wprowadzona do miejskiej kanalizacji deszczowej, do tego zbiornika rozważa się również wprowadzenie kiedyś wody z kanalizacji deszczowej z terenów, które w przyszłości będą zabudowane. Drugi zbiornik ma być wykonany poprzez przegrodzenie doliny lokalnego rowu melioracyjnego zaporą ziemną, przy czym przetransformowany odpływ odbywać się będzie do tego samego rowu poniżej zbiornika. Bezsprzecznie jest to rów melioracyjny. Oba zbiorniki nie będą odizolowane od gruntu i na ich wykonanie wymagane będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego. Natomiast nie będą one zlokalizowane na śródlądowych wodach płynących w rozumieniu art. 22. Zatem będzie to woda w urządzeniu wodnym, analogicznie jak w rowach i stawach.

Czy na funkcjonowanie tych zbiorników będzie konieczne inne pozwolenie wodnoprawne w zakresie szczególnego korzystania z wód lub usług wodnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX