Czy wykonanie ścianki wspinaczkowej na terenie bezpośredniego zagrożenia powodzią wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2017 r.

PYTANIE

Czy wykonanie ścianki wspinaczkowej na terenie międzywala rzeki (obszar bezpośredniego zagrożenia powodzią), na którym jest park miejski wraz z plażą i innymi obiektami rekreacyjnymi, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Ściana wspinaczkowa będzie pojedynczym obiektem – bryłą geometryczną o wymiarach w rzucie poziomym 5,2 x 3,8 m i wysokości ponad 4 m. Inaczej mówiąc, czy uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagają wszystkie roboty na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, czy tylko te, które kształtują zasoby wodne (np. wpływają na kształtowanie przepływów powodziowych) lub służą do korzystania z nich?

Czy w opisanej sytuacji można zgodzić się z poglądem, że ścianka wspinaczkowa nie będzie kształtowała zasobów wodnych, a więc nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Dyrektor RZGW wydał decyzję zwalniającą w trybie art. 88l ust. 2 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.

W decyzji dyrektora RZGW zwalniającej z zakazów, o których mowa w art. 88l pr. wod., określono m.in., że: "planowane obiekty należy zlokalizować poza linią brzegu w taki sposób, aby nie utrudniać przepływu wód w korycie rzeki, a w chwili stwierdzenia zagrożenia powodziowego, aby możliwe było ich sprawne usunięcie poza zagrożony teren". Ponadto w uzasadnieniu decyzji zapisano, że "projektowany zakres prac nie stanowi w ocenie dyrektora RZGW robót, które mogą utrudniać w istotny sposób istniejący przepływ wód powodziowych".

Jednocześnie informuję, że inwestor podał, iż ścianka wspinaczkowa będzie przykręcana do fundamentu, co umożliwi jej demontaż w przypadku zagrożenia powodziowego, a więc nie będzie kształtowała zasobów wodnych (utrudniała przepływu wód powodziowych), co jest tożsame z brakiem obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Czy takie stanowisko jest słuszne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX