Czy wykonanie przyłącza gazowego wymaga pozwolenia wodnoprawnego w oparciu o art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b pr.wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zamierza wykonać przyłącze gazowe do budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Budynek (wraz z projektowanym przyłączem) zlokalizowany jest na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi 1%.

Czy przyłącze gazowe stanowi obiekt budowlany w rozumieniu przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) - dalej pr.bud., a co za tym idzie, czy jego wykonanie (jako nowego obiektu) wymaga pozwolenia wodnoprawnego w oparciu o art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod.?

W tym miejscu należy mieć na uwadze, iż przepis art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b pr.wod. wyraźnie wskazuje na lokalizowanie na ww. obszarach - "nowych obiektów budowlanych". Czytając literalnie wskazany przepis moim zdaniem nie można uznać, iż pozwolenie wodnoprawne będzie wymagane na rozbudowę budynku mieszkalnego (jako obiektu budowlanego) o przyłącze gazowe będące elementem obiektu budowlanego. W art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b pr.wod. nie ma mowy o rozbudowie obiektu budowlanego.

Jeśli jednak opisane powyżej przyłącze stanowi obiekt budowlany, to proszę o wskazanie jego kwalifikacji zgodnie z art. 3 pr.bud. (budowla, obiekt liniowy, obiekt małej architektury), co będzie determinowało konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego jako wykonanie nowego obiektu budowlanego na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX