Czy wydzielone stanowiska montażu ręcznego należy uznać jako część instalacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka wystąpiła o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji do produkcji markiz oraz pergoli. Każdy z wydziałów (produkcji pergoli oraz produkcji markiz) jest odrębną linią technologiczną. We wniosku ujęto również emisję z magazynu wysokiego składowania, gdzie magazynowane są gotowe do wysyłki markizy oraz pergole. Na obu wydziałach, w różnych częściach hal produkcyjnych, na wydzielonych stanowiskach montażu ręcznego, prowadzone jest czyszczenie powierzchni produktów polegające na stosowaniu rozpuszczalników organicznych w celu usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni produktów (markiz oraz pergoli), łącznie z odłuszczaniem powierzchni tych produktów. Łączne zużycie odtłuszczaczy wyniesie 4,950 Mg/rok, w tym suma LZO 4,575 Mg/rok. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów, standardy emisyjne określa się dla instalacji, w których są używane rozpuszczalniki organiczne.

Czy wydzielone stanowiska montażu ręcznego należy uznać jako część instalacji?

Jeżeli wyżej opisane procesy prowadzone są na stanowiskach ręcznych, w różnych częściach hal produkcyjnych, powinny zostać zaliczone jako powstające w ramach instalacji i należy dla zakładu określić standardy emisyjne?

Czy jednak stanowiska ręcznego czyszczenia końcowego powstających produktów nie powinno się uznawać za część instalacji i tym samym organ nie może określić dla zakładu standardów emisyjnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX