Czy wydobywanie urobku z pogłębiania dna morskich wód wewnętrznych w zw. z wykonywaniem nabrzeża portu należy traktować jako szczególne korzystanie z wód zgodnie z ustawą z 18.07.2001 r. prawo wodne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 15 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wydobywanie innych materiałów - urobku z pogłębiania dna morskich wód wewnętrznych w zw. z wykonywaniem nabrzeża portu - należy traktować jako szczególne korzystanie z wód zgodnie z ustawą z 18.07.2001 r. prawo wodne?

Czy też jako usługę wodną według ustawy z 20.07.2017 r. prawo wodne, wymagającą pozwolenia wodnoprawnego, które wydaje organ Wód Polskich?

Zgodnie z art. 7 ust. 3. ustawy z 18.07.2001 r. prawo wodne (co jest powtórzone również w ustawie z 20.07.2017 r.), przepisów ustawy nie stosuje się do morskich wód wewnętrznych oraz do wód morza terytorialnego w zakresie, w jakim korzystanie z tych wód uregulowane jest odrębnymi przepisami. Z odrębnych przepisów wynika, że dyrektor urzędu morskiego wydaje pozwolenie na składowanie w morzu wydobytego urobku (rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z 26.01.2006 r. w sprawie trybu wydawania zezwoleń na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna oraz na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji).

Czy są przepisy, na podstawie których dyrektor urzędu morskiego wydaje pozwolenie na wydobywanie z wód morza urobku/gruntu z robót pogłębiarskich, a nie tylko na ich "usuwanie do morza"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX