Czy wydobyty urobek do dalszego zagospodarowania należy traktować jako refulat czy jako odpad?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wydobyty z dna rzeki urobek po odsączeniu planuje się wykorzystać do remontów obiektów infrastruktury portowej (remonty boksów magazynowych, hal, dróg itp.). Dla opisanej inwestycji uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolenie wodnoprawne na wydobycie kamieni, żwiru i piasku w wyniku prac czerpalnych. W związku z prowadzonymi pracami spółka ponosi opłaty za wydobycie kamienia, żwiru, piasku z wód, wnoszone do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Czy wydobyty urobek do dalszego zagospodarowania, należy traktować:

a) jako refulat - w ustawie z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o. zawarto wyłączenie odnoszące się bezpośrednio do: niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty (art. 2 pkt 3 u.o.), osadów przemieszczanych w obrębie wód powierzchniowych w celu związanym z gospodarowaniem wodami lub drogami wodnymi, zarządzaniem wodami lub urządzeniami wodnymi lub ochroną przed powodzią bądź ograniczaniem skutków powodzi i susz, rekultywacją, refulacją, pozyskiwaniem lub uzdatnianiem terenu, jeżeli osady te nie są niebezpieczne (art. 2 pkt 7 u.o.)?

Warto zaznaczyć, że wydobyty w procesie refulacji urobek planuje się zagospodarować w stanie naturalnym na terenie stanowiącym własność inwestora. Jest to teren inwestycji, gdzie urobek został wydobyty i ma zostać zagospodarowany.

b) jako odpad (zagospodarowanie na terenie inwestycji stanowiłoby proces odzysku poza instalacją R5)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX