Czy wydatkowanie środków publicznych na zapłatę składki ubezpieczeniowej, w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem, gdy podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania będzie wykonawca, na rzecz którego JST zawarła umowę ubezpieczenia nie spowoduje naruszenia zasady równowagi interesów stron takiego zamówienia publicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Błaszko Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

JST rozważa możliwość zawierania umów ubezpieczenia ryzyk budowlano-montażowych inwestycji realizowanych na jej rzecz (jako inwestora - zamawiającego), na rachunek podmiotów trzecich (wykonawców), realizujących te inwestycje na podstawie umów o roboty budowlane, zamiast żądania od Wykonawców, aby zawierali oni ww. umowy ubezpieczenia we własnym imieniu. W konsekwencji takiego działania, podmiotem zobowiązanym do zapłaty składki ubezpieczeniowej z tytułu umów ubezpieczenia ryzyk budowlano-montażowych byłaby JST, a nie podmiot (wykonawca) realizujący roboty budowlane, pomimo że ten byłby uprawniony do otrzymania odszkodowania za ewentualne zdarzenia objęte ochroną ubezpieczeniową.

Czy zawarcie takiej umowy na rzecz podmiotów trzecich (wykonawców) realizujących inwestycje budowlane na rzecz tej JST (jako inwestora - zamawiającego), a w konsekwencji obowiązek zapłaty składki ubezpieczeniowej z tytułu umowy ubezpieczenia, będą zgodne z zasadami wydatkowania środków publicznych w sposób określony w art. 44 ust. 3 u.f.p., tj. będą stanowiły przejaw wydatkowania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny (...), a w szczególności, czy zgodny z art. 44 ust. 3 u.f.p. skoro pomimo wydatkowania środków publicznych na zapłatę składki ubezpieczeniowej, w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem, podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania będzie wykonawca (podmiot trzeci), na rzecz którego JST zawarła umowę ubezpieczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX