Nowość Czy wydatki poniesione na poręczenie umowy dotacyjnej mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu, jeśli projekt, którego dotyczą, nie generuje przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa biznesowego oraz pozyskiwania i rozliczania dotacji. Spółka jest ponadto tzw. spółką not for profit i zgodnie z umową spółki może prowadzić także inną działalność niż działalność gospodarcza, a uzyskiwane dochody przeznaczać na realizację celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W ramach tej sfery działalności spółka podejmuje różnego rodzaju aktywności na rzecz rozwoju innowacyjności. Spółka podpisała umowę o dofinansowanie projektu z funduszy europejskich. Celem projektu jest przekazanie przedsiębiorcom i pracownikom z województwa rozwiązań na rzecz utrzymania aktywności w regionie, poszerzenie kwalifikacji i rozwój kompetencji. Spółka nie świadczy w ramach tego projektu usług, a jedynie refunduje koszty, jakie MŚP w regionie ponoszą, nabywając usługi rozwojowe z Bazy Usług Rozwojowych. Ponieważ ww. projekt jest tzw. projektem niedochodowym, tj. spółka nie uzyskuje żadnych przychodów (poza dotacją), ani dochodu, to wydatki ponoszone w ramach tego projektu, zarówno te objęte dotacją, jak i pokryte wkładem własnym nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodów. W związku z podpisaniem umowy o dofinansowanie spółka musiała przedstawić zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Zabezpieczeniem było odpłatne poręczenie. Za udzielone poręczenie przez instytucję finansową spółka otrzymała fakturę. Kwota jest znaczna. Ponadto spółka poniosła koszty opłat notarialnych związanych z koniecznością zabezpieczenia udzielonego poręczenia poprzez ustanowienie hipotek. Oba wydatki zostały poniesione ze środków spółki i nie są kosztami kwalifikowalnymi projektu.

Czy wydatki poniesione na poręczenie umowy dotacyjnej oraz na opłaty notarialne mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu skoro projekt, którego dotyczą, nie generuje przychodu/dochodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX