Czy wydanie w trakcie obowiązywania umowy przez klienta dyspozycji dotyczącej rachunku osobistego i odnawialnego rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonej w rachunku osobistym jest wystarczające do odnowienia umowy lokaty w celu związania nią dłużej niż 10 lat od jej zawarcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rogoń Dominika
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zgodnie z art. 59a ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 59a ust. 2 zd. 2 pr. bank., wydanie w trakcie obowiązywania umowy przez klienta dyspozycji dotyczącej zarówno rachunku osobistego, jak i odnawialnego rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonej w rachunku osobistym, doprowadziłoby do sytuacji, gdy nie byłoby konieczne wydanie osobnej dyspozycji dotyczącej odnowienia umowy lokaty w celu związania nią dłużej niż 10 lat od jej zawarcia?

W ramach jednej umowy bank prowadzi zarówno rachunek osobisty (ROR) oraz lokatę. Lokata ma charakter odnawialny. Klient wydaje po kilku latach dyspozycję dotyczącą obu rachunków.

Czy w takich okolicznościach konieczne jest, aby klient wydał przed upływem 10 lat osobną dyspozycję dotyczącą lokaty, która miałaby na celu kolejne odnowienia lokaty doprowadzające do przekroczenia okresu 10 lat, czy dzięki wcześniejszej, wspólnej dyspozycji lokata będzie mogła samoczynnie odnawiać się przez kolejne 10 lat od dnia tej wspólnej dyspozycji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX